04.09.2015-Avrasya Pelitli’nin Tapusunu Aldı!

04.09.2015-Avrasya Pelitli’nin Tapusunu Aldı!

Avrasya Pelitli'nin Tapusunu Aldı!

Avrasya Üniversitesi hızla büyümeye devam ediyor.2010 yılında Trabzon’da kurulan ve beş yıl içerisinde üç ayrı yerleşke, sosyal tesislere ve yaklaşık 6 bin öğrenciye ulaşan üniversite hız kesmeden yatırımlarına devam ediyor.

Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız düzenlediği yemekli basın toplantısı ile hem dostlarıyla bir araya geldi hem de Üniversitenin Trabzon Büyükşehir Belediyesinden satın aldığı Pelitli Yerleşkesi ile ilgili bilgi verdi.

Gecenin açılış konuşmasını Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Avrasya bildiğiniz gibi iki kıtayı birbirine bağlayan bir köprüdür. Türkiye’yi adeta Trabzon üzerinden Orta Asya ve Kafkasya’ya bağlayacak bir değerdir, diyen Asan konuşmasında şu cümlelere yer verdi.Üniversitemizin kuruluşu gerçekten uzun ve karmaşık bir hikayedir. Temmuz 2011 de bu yerleşkeye kiracı olarak yerleşen üniversitemizin bu gün kendine ait üç yerleşkesi bulunmaktadır. Pelitli Yerleşkesi çok zor bir sürecin sonunda Avrasya’nın olmuştur. Mahkeme kararları ile başlayan süreç, devamında tabelaların indirilmesi noktasına kadar getirilmiş hatta devamında yolu bile kesilmiş ama bu mücadeleyi Kurucumuz Sayın Ömer Yıldız dostları ile inanarak hiç yılmadan başarı ile sonuçlandırmıştır. Çok şükür geçtiğimiz günlerde Trabzon Büyükşehir Belediyemizden bu yerleşkemizi satın almış bulunmaktayız. Bugün bizim için çok önemli bir gün, burada bulunan tüm dostlarımıza teşekkür ediyor. Bizi izlemeye devam edin.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ise sözlerine basın mensuplarına teşekkür ederek başladı. Yıldız belediye başkanlığı yaptım dönemde de Avrasya Üniversitesi’nde de her zaman yanımda olan basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Avrasya’nın hikayesi bir gazeteci arkadaşımız tarafından yazıldı ama bunun içerisinde Pelitli’nin hikayesi ayrıdır.Bu Pelitlinin hikayesi kısa bir hikaye değildir. Özetleyecek olursak Avrasya’nın kurulmaması için başka üniversiteler bölüm açmak için girişimde bulundu. Avrasya’nın önü kesilmeye çalışıldı. Bu üniversiteyi biz mahkeme kararıyla aldık, İhale bizde kaldı sonra sayın vali ihaleyi onaylamadı, sonra şartname değişti, bizim ihaleye girmemiz engellendi. Mahkemeye gittik ve bizim ihalemiz onaylandı daha sonra bir lira arttırarak verdikleri üniversiteyi buradan tahliye etmek zorunda kaldılar. Daha sonra Trabzon Valiliği bize iki kez yazı yazdı bu tabelaları indirin ve binaları boşaltın yazısıydı. Bu çok acı bir şeydi, çok ağrıma gitti o günlerde. Ama hiç pes etmedim, inancım doğrultusunda mücadeleme devam ettim. Kısacası çok zor günler geçirdik ama sonunda şu an bulunduğumuz yerleşkeyi geçtiğimiz günlerde Trabzon Büyükşehir Belediyemizden satın aldık. Tüm dostlarımıza bize inananlara teşekkür ediyorum. Üniversitemiz kurulma aşamasından bugüne kadar bize her zaman desteği olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na da buradan teşekkür etmek istiyorum. Özetlemem gerekirse bugün bizim en mutlu günümüz ilk göz ağrımız Pelitli Yerleşkemizin tapusunu almanın sevincini yaşıyoruz.

Yemek programına Üniversitenin Mütevelli Heyeti Üyeleri, akademik ve idari personelinin yanı sıra Trabzon basını tam kadro katıldı. Gecenin onur konukları ise Bölge Rektörleri toplantısı için Avrasya Üniversitesinde bulunan Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Karslı’nın  yanı sıra Batum Denizcilik Akademisi rektörü Prof. Dr. İrakli Şarabidze, Öğretim üyeleri İrakli Dolidze ve Roman Momuladze, Batum Sanat Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Ermile Meskhia, Dış İlişkiler Koordinatörü Salome Çikaşua, Batum Shota Rustaveli Üniversitesi’nden Rektör Prof.Dr. Merhab Alvasi ve Öğretim Üyesi Marine Georgadze katıldı.